Arazi kavgasında üvey annesini öldüren sanığa çifte indirim

Muş Malazgirt’e bağlı Boyçapkın Köyü’nde 26 Haziran 2023’te Kaddafi Gören (36) ile babasının ikinci eşi olan Saide Gören (53) arasında ‘arazi anlaşmazlığı’ nedeniyle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi ile Kaddafi Gören, belinden çıkardığı silahla Saide Gören’i öldürüp, kaçtı. Kaddafi Gören, silahıyla birlikte olay yerine 100 metre mesafedeki ağabeyinin evinde yakalandı. Tutuklanan Kaddafi Gören hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Davada karar duruşması görüldü.

DHA’nın haberine göre duruşmada son savunmasını yapan Kaddafi Gören, Saide Gören’in 400-500 dönüm olan arazilerinde ekim yapmalarına izin vermediğini, bu nedenle tartıştıklarını ve hakaret edilince de ateş açtığını anlattı. Gören “Saide Gören kaçmaya başlayınca peşi sıra ateş ettim. Mermilerin isabet edip, etmediğinin farkında değilim. Amacım Saide Gören’i vurmak değil, korkutmaktı” ifadesini kullandı.

Savcı, Kaddafi Gören’in ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Ayrıca ‘ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma’ suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 30 günden 100 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

İNDİRİM GEREKÇESİ: CEZA SANIĞIN GELECEĞİNİ ETKİLEYEBİLİR

Mahkeme heyeti, sanık Gören’i ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın eylemini ‘haksız tahrik’ altında gerçekleştirdiği gerekçesiyle cezayı 23 yıla indirdi. Bu ceza da sanığın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek, ‘takdiri indirim’ (iyi hal indirimi) ile 19 yıl 2 ay hapis cezasına çevrildi.

Heyet ayrıca sanığa ‘ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma’ suçundan 1 yıl hapis cezası ve 30 gün adli para cezası verdi. Bu ceza da yine ‘takdiri indirim’ ile 10 ay hapis cezası ve 25 gün adli para cezasına çevrildi.

‘KARDEŞİM BUGÜN YENİDEN VURULMUŞTUR’

Saide Gören’in ağabeyi Yılmaz Çelik, kararın mükafat gibi olduğunu belirterek, dosyayı istinafa taşıyacaklarını söyledi. Çelik, “Kız kardeşim Saide Gören, üvey oğlu tarafından sırtından silahla vurularak katledildi. Yerel mahkeme, sanığa mükafat gibi bir ceza verdi. Kız kardeşim bugün bizim için yeniden vurulmuştur. Adaletin tecelli etmesini istiyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir